Bylinky pestované doma
Petroselinum crispum - Petržlen záhradný
(Apiaceae)
Obľúbená koreňová zelenina pôvodom z južnej Európy
Petržlen záhradný je dvojročná rastlina dosahujúca v prvom roku
Ako listové korenie poznáme dve hlavné odrody – kučeravý a s plochými listami.
Je významným zdrojom vitamínov A, B a C ďalej obsahuje vápnik, horčík a železo.
Využívame ho hlavne na prípravu a zdobenie jedál. Taktiež má liečivé účinky. Čaj zo semien alebo čerstvej vňate priaznivo vplýva na obličky a pôsobí močopudne.
Pestovať môžme v kvetináči napr. 3 korene a vňať mame vždy poruke
________________________________________________________________________
Origanum vulgare - Pamajorán obyčajný
(Lamiaceae- hluchavkovité)
Obľúbená korenina vhodná na pizzu.
Ľudovo nazývaný OREGANO
Trvácna korenisto aromatická bylinka dorastajúca do výšky 30 –
V čase cca 13-15 dni pred kvitnutím obsahuje bylinka najviac liečivých zložiek. Mladé olistené výhonky sa používajú na ochutenie jedál.
Má ukľudnujúci, odhlieňovací, potopudný účinok, podporuje trávenie. Kúpeľ lieči kožné a reumatické ťažkosti.
Pestovať ju môžeme v črepniku na okenici ale aj ako trvalku na voľných záhonoch či v skale.
________________________________________________________________________
Ocimum basalicum - Bazalka pravá
(Lamiaceae- hluchavkovité)
Obľúbená kuchynská korenina.
.Jednoročná rastlina dorastajúca do výšky 15 –
Kvitne bielymi až červenkastými kvetmi od júna do augusta. Vyžaduje hlboké, veľmi výživné a priepustné pôdy s dostatkom vlahy. Pestujeme ju na slnečnom a teplom stanovišti chránenom pred vetrom.
Bazalka je veľmi vhodná na pestovanie v interiéri. Semená klíčia o 8 až 14 dní. Po vzídení umiestnime kvetináč na južné slnečné okno. Rastlinky však chránime pred priamim poludňajším slnkom. Používame čerstvé alebo sušené lístky. Výborne sa hodí do šalátov, polievok, paradajkovej šťavy a omáčok. Používame ju i na dochucovanie majonézy a na prípravu bylinkového masla. Skvele dopĺňa jedlá z tekvice, fazule a húb. Bazalkou taktiež koreníme mäsité jedlá. Jej výraznú chuť neprehluší ani cesnak Bazalku pridávame do varených jedál tesne pred dovarením. Ostrosť chuti tejto bylinky sa zvyšuje varením.Čerstvé lístky si uchovajú aromatickosť, ak ich naložíme do oleja alebo octu.
Liečivé účinky: Bazalka slúži v prvom rade na uvoľnenie všetkých druhov kŕčov. Udržiava rovnováhu črevnej flóry a pomáha pri hnačkách a nadúvaní. Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla. Bazalka má uplatnenie i v aromaterapii.
______________________________________________________________________
Lavandula angustifolia - Levandula lekárska
(Lamiaceae- Hluchavkovité )
Levanduľu môžme množiť výsevom semien, stonkovými odrezkami, delením trsov, alebo zasýpaním. Semená majú horšiu klíčivosť - pri teplote okolo 20 °C, klíčia asi o 3 až 5 týždňov. Vysievame na jar, alebo jeseň.
Levanduľa je ideálna k vytvoreniu voňavého živého plota. Krásne vynikne ako obruba - orámovanie bylinkovej záhrady aj trávnika. Sušený kvet i vňať sa používa do voňavých vrecúšok a vonných zmesí. Vrecúško s kvetom a listami vložíme pod vankúš,navodí nám príjemný spánok. Výťažky z levanduľe bývajú častou prísadou v parfumérii. Vkladáme ich taktiež do šatníka, alebo skrine s potravinami. Svojou vôňou je účinná proti bytovým moliam. Levanduľa je jedna z mála byliniek, ktoré si uchovávajú arómu po vysušení.Zbierame kvety, alebo celú vňať s kvetmi, vždy na začiatku kvitnutia za suchého počasia, keď rastlina obsahuje najviac aromatických látok
V kuchyni:: Levanduľa má horko-aromatickú vôňu. V malých množstvách ju používame ako korenie do pečeného mäsa, rybích pokrmov a šalátov so zeleninou..
Liečivé účinky: Z jej širokej škály uplatnenia, slúži hlavne pri ťažkostiach nervového pôvodu. Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Využíva sa taktiež pri reumatizme. Levanduľový olej je asi najobľúbenejšou prísadou relaxačného kúpeľa. Levanduľový kúpeľ, s pridaním rozmarínu, zlepšuje krvný obeh a celkovo oživuje organizmus.
_________________________________________________________________________
(Lamiaceae - Hluchavkovité )