Ako ? Kde ? Kedy ?
Špiralka je jedna z najlepších variant pestovania byliniek . Nezaberie veľa miesta a všetky bylinky mate po ruke. V najnižších vrstvách je substrat úrodnejší a vlhši postupne zo stupanim je hlinitejší a suchší na vrchole je piesčity a suchý . Tieto podmienky zaručujú pestovanie všetkých druhov na jednom mieste. Na najvyžšej vrstve sa darí bylinkám, ktoré obľubujú slnečné stanovište postupne nižšie je to polotieň a sú chranené od prudkého vetra.
Ešte pridávam ďalšie námety na špirálku osobne preferujem tento spôsob z vlastnej skúsenosti sa mi osvedčil . Stavebný materiál je rôznorodý od kameňov, tehál až po drevo. Priemer špirálky je od 200 – 300 cm podľa potreby, výška 70 -80 cm tiež podľa potreby. Pridávam aj pár obrázkov pre inšpiráciu spolu s námetom na výsadbu. Možno niekoho oslovia a vybudujete si podobnú zdravú záhradku pre úžitok . V prípade pestovania na balkóne alebo v miestností pripájam aj námet na ..črepnikovú piramídu" .
Špirálka z kamenia
Špirálka z kamenia je nenáročná na údržbu. Stavebním materiálom okrem kamena môže byť aj tehla. Kamene ukladáme mierne nahnuté do vnútra špirálky aby sa nám neskoršie nezosýpali.
Večšie rastlinky vysádzame do stredu pásu aby mali dostatok miesta.
Pás by mal mať širku cca 60 cm. Priestory medzi kamenmi vypĺňame kamienkamy štrkom a hlinou.
Špirálka z drevených kólov
Je viac náročná na údržbu z dôvodu ošetrovania dreva má však lepší estetický vzhľad.
Pri stavbe dbáme nato aby kóly boly pevne osadené v zemi, z vnútornej strany môžme spojiť klincami pre lepšiu stabilitu.
Vysádzame obdobne ako špirálku z kamenia či tehál.
Návrh na výsadbu
Črepníková piramída